Akademia Nauk Stosowanych w Łomży - strona głównaBiuletyn Informacji Publicznej - strona główna

>> Strona główna > Akty prawne > Zarządzenia Rektora > rok 2011


Zarządzenie Rektora PWSIiP w Łomży nr 31/11 w spr.: szczegółowych obowiązków o odpowiedzialności kierowników i pracowników... (BHP)...

Zarządzenie  nr 31/11
Rektora  Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
z dnia 21 czerwca 2011 r.

w sprawie: szczegółowych obowiązków i odpowiedzialności kierowników i pracowników  w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa przy procesach wymagających stosowania substancji niebezpiecznych lub preparatów chemicznych.

Na podstawie art.228 Ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o Szkolnictwie Wyższym/ Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z póź. zm/,  Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy / tj. Dz. U. Nr 169,poz. 1650 z 2003r. z póź. zm./ oraz Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 lipca 2007r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy /Dz. U. Nr 128, poz. 897/ - zarządza się co następuje:

§ 1
1. Kierownicy jednostek organizacyjnych ponoszą odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w kierowanych przez siebie jednostkach.

§ 2
1. Podstawowe obowiązki w zakresie przestrzegania przepisów i zasad BHP Kierowników Jednostek Organizacyjnych wynikają z Kodeksu Pracy i zostały określone w Regulaminie Organizacyjnym PWSIiP w Łomży.
2. Kierownicy Jednostek Organizacyjnych obowiązani są znać i stosować przepisy o ochronie pracy, w tym także przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie w zakresie stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów chemicznych.

§ 3
1. Kierownicy Jednostek Organizacyjnych mają obowiązek organizowania stanowisk pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Organizowanie pracy powinno uwzględniać:
1) określenie czynności, obowiązków i odpowiedzialności na stanowiskach   pracy,
2)  zgłaszanie do Działu Technicznego potrzebę  wyposażenia  stanowiska pracy we właściwe, bezpieczne narzędzia, maszyny i urządzenia, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności  określone w odrębnych przepisach,
3) maszyny i inne urządzenia techniczne czasowo niesprawne, uszkodzone lub pozostające w naprawie należy niezwłocznie zgłosić do Działu Technicznego  w celu wyraźnego oznakowania i zabezpieczenia  w sposób uniemożliwiający ich uruchomienie,
4) dostarczenie pracownikom nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego  oraz środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem   niebezpiecznych szkodliwych dla zdrowia czynników występujących  w środowisku pracy,
5) opracowanie instrukcji stanowiskowych,
6) udzielanie pracownikom instruktażu na stanowisku pracy oraz informowanie o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą,
7) zapewnienie bieżącego nadzoru w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
8) stosowanie tylko takich niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych, które posiadają kartę charakterystyki oraz są oznakowane  w polskim języku, w sposób widoczny i umożliwiający ich identyfikację,
9) opracowanie Regulaminu funkcjonowania laboratorium (pracowni specjalistycznej),
10) prowadzenie ewidencji środków chemicznych zgodnie z opracowanymi zasadami.

§ 4
Za niedopełnienie obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osoba, na której spoczywa odpowiedzialność w tym zakresie, może być pociągnięta do odpowiedzialności służbowej w sposób określony w Kodeksie Pracy  w dziale odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

§5
1. Kierownicy Jednostek Organizacyjnych, w których prowadzone są zajęcia dydaktyczne w laboratoriach oraz w pracowniach specjalistycznych, zobowiązani są do takiej organizacji procesu dydaktycznego, aby zapewnić:
1) studentom niezbędne środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju zajęć i specyfiki poszczególnych instytutów,
2) umieszczenie w widocznym i łatwo dostępnym miejscu w laboratoriach i  pracowniach specjalistycznych regulaminów porządkowych określających szczegółowe przepisy i zasady odbywania zajęć oraz zasady BHP,
3) prowadzenie zajęć ze studentami przez pracowników, których przygotowanie gwarantuje przeprowadzenie zajęć zgodnie z przepisami     i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeprowadzanie badań lekarskich studentów narażonych na działanie czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, na zasadach     i w trybie określonym w odrębnych przepisach,
5) sporządzenie wykazu substancji i preparatów chemicznych stosowanych w laboratoriach i pracowniach specjalistycznych,
6) zaznajamianie za podpisem studentów przed dopuszczeniem do zajęć przy urządzeniach  technicznych, a także w laboratoriach i pracowniach specjalistycznych z  zasadami i przepisami BHP.

§6
1. Kierownicy Jednostek  Organizacyjnych, w których prowadzone są zajęcia dydaktyczne w laboratoriach oraz w pracowniach specjalistycznych wyznaczą osoby odpowiedzialne za stan wyposażenia laboratorium, rozchód materiałów chemicznych, składanie zamówień na środki chemiczne itp.
2. Osoby prowadzące zajęcia ze studentami w laboratoriach i pracowniach specjalistycznych oraz prowadzące zajęcia z wychowania fizycznego obowiązane są znać przepisy i zasady bhp oraz procedury udzielania pierwszej pomocy w zakresie niezbędnym do przeprowadzania zajęć zgodnie z tymi przepisami i zasadami.
3. Prowadzący zajęcia jest obowiązany do sprawdzenia przed rozpoczęciem zajęć i dopuszczeniem do nich studentów, czy stan techniczny aparatury i urządzeń oraz instalacji elektrycznej, ogólny stan laboratorium lub pracowni specjalistycznej nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia studentów.
4. Prowadzący zajęcia obowiązany jest do zaznajomienia studentów z przepisami i zasadami bhp oraz obowiązującym regulaminem porządkowym.
5. Prowadzący zajęcia jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo studentów w trakcie prowadzonych zajęć.

§ 7
1. Osoba odpowiedzialna za laboratorium lub pracownię specjalistyczną składa zamówienie na odpowiednie środki chemiczne do Kierownika Działu Technicznego PWSI iP, który po zamówieniu u dostawcy potwierdza odbiór i przekazuje osobie składającej zamówienie.
2. Osoby prowadzące zajęcia ze studentami w laboratorium i pracowniach specjalistycznych zobowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodu i rozchodu użytych do ćwiczeń środków chemicznych.
3. Opakowania po substancjach chemicznych należy zwracać dla dostawcy po uprzednim przygotowaniu do odbioru przez opiekuna laboratorium lub pracowni specjalistycznej, a następnie powiadomienie Kierownika Działu Technicznego.
4. Odpady medyczne i inne środki chemiczne  powstałe w laboratoriach i pracowniach specjalistycznych należy składować w pojemnikach jednorazowych i przekazywać do utylizacji przez firmę posiadającą stosowne uprawnienia w tym zakresie.

§ 8
Oznaczone substancje niebezpieczne i preparaty chemiczne należy przechowywać w pomieszczeniu  zamkniętym, oznakowanym i zabezpieczonym przed dostępem osób postronnych.

§ 9
 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Rektor
(-) dr hab. Robert Charmas, prof. PWSIiP
 

Załączniki:
  1.   Zarz_Rekt_31-11.pdf
Wytworzył:   Rektor

Dokument z dnia:2011-06-21

Opublikował: Ewa  Zawłocka

Publikacja z dnia: 2011-10-17 12:02:12

Wersja dokumentu: 2

Ilość wyświetleń: 1555


Projekt: TS 2010

System miniBIP v.0.3